Gdzie umieścić sejf?

obejrzyj wideo poradnik

Miejsce, w którym chcesz umieścić sejf, jest decydującym kryterium przy jego wyborze. Nierzadko zapominamy o uwzględnieniu tego kryterium w momencie zakupu, a przecież jest to ważny element przy wyborze bezpiecznego modelu.

Lokalizacja sejfu zależy od kilku kryteriów:
Jego wielkość
Jego waga
Sposób wykorzystania – intensywny lub mniej, który może decydować o dostępności do Twojego sejfu
Jakość podpory (ściany lub podłogi), na której zostanie umieszczony sejf, która musi być zamocowana w taki sposób, aby oprzeć się wszelkim próbom jej usunięcia. Lepiej starannie wybrać sejf i sprawnie go zamocować, niż wymyślać skrytki.

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać umieszczania sejfu za telewizorem, lustrem, czy dużym obrazem. Unikajmy również wszelkich ścianek działowych wykonanych z nietrwałych materiałów, takich jak płyty kartonowo-gipsowe czy płytki gipsowe. Wilgotne pokoje, które mogłyby spowodować zmiany w funkcjonowaniu elektroniki w czasie lub nawet wywołać trochę rdzy również należy unikać. Kategorycznie zabrania się umieszczania sejfu na ogrzewanej podłodze.

Niezależnie od tego, czy znajduje się on za meblem, fałszywą ścianą lub fałszywymi drzwiami, w szafie, garderobie czy w magazynie… Ważnym elementem jest częstotliwość korzystania z sejfu oraz sposób, w jaki będzie on wykorzystywany. Jeśli dostępność do sejfu jest dla Ciebie istotna, wybierz pokój, który nie jest głównym pomieszczeniem, np. sypialnię lub biuro. Ale bądź ostrożny, niezależnie od lokalizacji, musisz najpierw upewnić się, że ściana lub podłoga jest wykonana z solidnego materiału (beton, cegła, pustak…).

Z drugiej strony, jeśli używasz swojego sejfu tylko w niewielkim stopniu, możesz preferować skomplikowany dostęp, taki jak osadzenie go w podłodze pod dużym meblem, za szafą lub w stosunkowo niedostępnym miejscu, na przykład wymagającym przesunięcia kilku przedmiotów. Ryzyko polega na tym, że przedmioty lub cenne dokumenty pozostaną trudno dostępne, ponieważ sami zniechęcamy się do korzystania z sejfu.

W wielu przypadkach nie ma sensu próbować zbytnio ukrywać sejfu. Jeśli sejf jest dobrze zamknięty lub zamurowany, z wystarczającym poziomem ochrony, to odstraszy zdecydowaną większość włamywaczy. Kryteria wyboru sejfu, takie jak wielkość, waga, zastosowanie, dostępność i jakość konstrukcji nośnej, pozwolą Państwu określić lokalizację i ostatecznie dokonać wyboru między sejfem wolnostojącym a zamurowanym.

Sejfy wolnostojące mocuje się po prostu kołkami i wkrętami przez wstępnie wywiercone otwory. Przykleja się je do ściany nośnej lub stawia na podłodze, jeśli ciężar jest duży. Zazwyczaj zaleca się stosowanie metody mocowania do podłogi, ponieważ zapobiega ona ryzyku wyrwania.

Sejfy wmurowane są bardziej bezpieczne, ale wymagają wykopania wnęki w grubej, solidnej, odpornej i zdrowej (bez wilgoci) ścianie. Najlepiej, aby sejf był osadzony w ścianie nośnej lub w bloku kamiennym lub betonowym o grubości co najmniej 15 cm, który powinien przekraczać szerokość sejfu. Ponadto, jeśli Twój dom jest zbyt stary, ściana może być zużyta i Twój sejf może zostać wyrwany; jeśli jest nowy, będziesz musiał sprawdzić grubość ścian, ponieważ niedawno wybudowane budynki rzadko mają grube ściany, ze względu na jakość użytego betonu o wysokiej wydajności, który jest bardzo odporny na ściskanie. Sejfy ścienne oferują wysoki poziom bezpieczeństwa, ale jeśli nie jesteś właścicielem swojego domu, będziesz musiał uzyskać zgodę właściciela, zanim będziesz mógł wydrążyć ścianę. Te ograniczenia należy wziąć pod uwagę przy wyborze sejfu i jego lokalizacji.

Ostatnim elementem, który należy wziąć pod uwagę i który może zadecydować o miejscu umieszczenia sejfu, są sieci wodociągowe, gazowe i elektryczne. Ważne jest, aby uważać, aby nie przeciąć kabla elektrycznego lub nie przewiercić rury wodnej lub gazowej w ścianie lub w podłodze, co ma miejsce w przypadku ogrzewania podłogowego. Z tego powodu, ale także ze względów bezpieczeństwa, lepiej jest powierzyć prace murarskie profesjonaliście.