Jak wybrać zamek wpuszczany ?

Zamki wpuszczane są osadzone i zamocowane w grubości drzwi. Te zamki są niewidoczne, estetyka drzwi jest zachowana i możesz wybrać według własnego uznania klamkę i wykończenie drzwi, takie jak szyld. W wyborze zamka wpuszczanego mają zastosowanie różne kryteria.

1. WYBIERZ ZAMEK WPUSZCZANY WEDŁUG UŻYTKOWANIA

drzwi-wejściowe

Drzwi wejściowe

Przy wyborze zamka wpuszczanego do drzwi wejściowych należy wziąć pod uwagę jakość zamka (antykorozyjny, z otworem na wkładkę...), liczbę punktów ryglowania oraz poziom zabezpieczenia wkładki i klucza.

drzwi-wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne

Zamek w drzwiach kuchennych nie wymaga tak dużego zabezpieczenia jak w przypadku drzwi biurowych lub drzwi prowadzących do poufnych pomieszczeń. I tak, wybór zamka wpuszczanego bez otworu na klucz, który po prostu utrzymuje drzwi zamknięte (ale nie zaryglowane) będzie odpowiedni do drzwi w salonie, podczas gdy zamek z zapadką będzie preferowany do łazienki (zamykanie i ryglowanie drzwi). W przypadku drzwi do łazienek i toalet zamek powinien oferować możliwość zastosowania gałki blokującej.

drzwi-techniczne

Drzwi techniczne

Praktyczne do drzwi serwisowych z możliwością wyboru modelu do centrali alarmowej lub do instalacji z jednym kluczem (1 klucz otwiera wszystkie drzwi). Poziom bezpieczeństwa jest ogólnie wysoki.

drzwi-przesuwne

Drzwi przesuwne

Należy wziąć pod uwagę specyfikę techniczną, taką jak wybór pomiędzy ryglem zatrzaskowym lub hakiem, który wzmacnia ochronę twojego systemu zamykania. Te zamki są zabezpieczone przed korozją.

furtki

Furtki

Do bram zewnętrznych, drzwi i okien przesuwnych, a także do drzwi wewnętrznych.

drzwi-metalowe

Drzwi metalowe

Ościeżnice metalowe muszą być wyposażone w zamki wpuszczane o określonym profilu (węższy profil i obudowa zamka itp.).

2. SYSTEM ZAMKNIĘCIA

system-zamknięcia-bez-klucza

BEZ KLUCZA

Do drzwi przejściowych, które nie wymagają kontroli dostępu. Drzwi służą do podziału pomieszczeń i mogą być otwierane i zamykane poprzez proste uruchomienie rygla zamka za pomocą uchwytu, linki lub przycisku.

system-zamknięcia-z-kluczem

NA KLUCZ

Wybór klucza w dużej mierze determinuje poziom bezpieczeństwa wbudowanej blokady.

sustem-zapadkowy

ZAPADKOWE

Przycisk blokujący wewnątrz pokoju uniemożliwia otwarcie drzwi (łazienka, toaleta, biuro ... i coraz więcej zamków jest używanych w pokojach).

system-zamknięcia-z-kluczem

Z WKŁADKĄ

Wkładka, która uruchamia otwieranie i zamykanie (blokowanie), jest wymienny. Ten typ zamka zwiększa jego poziom bezpieczeństwa, wybierając wkładki o wysokim stopniu bezpieczeństwa.

3. ILOŚĆ PUNKTÓW BLOKUJĄCYCH

W przeciwieństwie do zamków jednopunktowych, które posiadają tylko jeden punkt ryglowania, zamki wielopunktowe ryglują drzwi w kilku punktach bezpieczeństwa. Umożliwiają one zwiększenie bezpieczeństwa i zredukowanie liczby punktów kontrolnych do jednego punktu otwarcia i zamknięcia poprzez zamknięcie 3 lub 5 punktów bezpieczeństwa jednym kluczem, w jednym czasie.

Najczęściej spotykane zamki wpuszczane wielopunktowe mają 3 punkty ryglowania: u góry, na dole i na środku drzwi. Istnieją jednak również zamki wielopunktowe z 5 lub 7 punktami ryglowania. Obrót klucza powoduje mechaniczną aktywację różnych punktów zamknięcia.

Centralny boczny rygiel jest zazwyczaj prostokątnym ryglem, który wsuwa się w płytę uderzeniową ramy (płyta uderzeniowa jest obudową, która utrzymuje rygiel).
Górne i dolne bolce mogą być również prostokątne lub rolkowe (okrągłe bolce przymocowane do płyty czołowej, które wsuwają się w płytę uderzeniową).

punkty-zapadkowe

4. WYMIARY

Należy wziąć pod uwagę 7 wymiarów i ważne jest, aby zwrócić uwagę przed zakupem zamka wpuszczanego:

– Oś i rozstaw zamka
– Długość i szerokość płyty czołowej
– Głębokość i szerokość kasety
– Średnica trzpienia

dormas

Odpowiada odległości między zewnętrzną krawędzią płyty czołowej a środkową osią cylindra, dziurki od klucza lub dziurki od blokady w zależności od wybranego modelu

dormas

ROZSTAW

Odpowiada odległości między środkową osią otworu (klamki) i środkową osią cylindra, otworu na klucz lub otworu na gałkę blokującą, zgodnie z wybranym modelem

długość-płyty-czołowej

DŁUGOŚĆ I SZEROKOŚĆ PŁYTY CZOŁOWEJ

- Uzgodniono, że długość powinna wynosić zawsze 230 mm, aby umożliwić swobodną wymianę zamka w wybranym modelu, szczególnie w przypadku drzwi drewnianych - Uzgodniono, że szerokość powinna wynosić umownie 20 mm, aby umożliwić swobodną wymianę zamka w wybranym modelu, szczególnie w przypadku drzwi drewnianych. Najlepiej jednak sprawdzić te wymiary przed wymianą zamków. Dzięki temu nie trzeba będzie wycinać otworów w drzwiach ani ich wypełniać.

głębokość-i-szerokość-skrzynki-zamka

GŁĘBOKOŚĆ I SZEROKOŚĆ KASETKI

Jak widzieliśmy wcześniej, rodzaj drzwi i stolarki oraz profil drzwi będą określać różne grubości skrzynki zamka.

rozmiar-trzpienia

ŚREDNICA TRZPIENIA

Bez względu na to, czy trzymasz stare klamki, czy chcesz mieć nowe, zawsze lepiej jest znać rozmiar klamki zamka, który pozwoli wybrać odpowiedni model klamki.

5. NORMY (NF - CE - A2P)

Mechanizm pinowy

Zasadniczo ważne jest im większa liczba pinów do przejścia klucza w cylindrze, tym większe bezpieczeństwo. Innymi słowy, im większa liczba pinów, tym wyższy poziom ochrony. Preferowane jest jednak wybranie ochrony przeciwwytrychowej (która pozwala uniknąć włamań poprzez wprowadzenie metalowych prętów lub spinaczy do papieru). Większość cylindrów na rynku supermarketów to cylindry 6-pinowe.

CE (zgodność europejska)

Oznakowanie CE odnosi się do wymagań bezpieczeństwa, zdrowia publicznego i ochrony konsumentów zgodnie z normami europejskimi (Aby dowiedzieć się wszystkiego o normie CE, przejdź do naszej karty inteligentnej CE: patrz artykół)

A2P (Ubezpieczenie Zapobieganie Ochrona)

Certyfikacja A2P jest przyznawana za odporność na włamanie produktów zabezpieczających i to poprzez spełnienie określonych specyfikacji technicznych. Oznakowanie A2P jest rozpoznawane przez firmy ubezpieczeniowe i może okazać się głównym kryterium przy wyborze jego wbudowanego zamka. Zamek z certyfikatem A2P * wytrzymuje więcej niż 5 minut próby włamania, A2P ** dłużej niż 10 minut, a A2P *** wytrzymuje dłużej niż 15 minut. (Aby dowiedzieć się wszystkiego o standardzie A2P, przejdź do naszego inteligentnego artykułu A2P)

6. WYBÓR ZAMKA WPUSZCZANEGO WEDŁUG KLUCZA

klucz-ząbkowany

Klucze ząbkowane

Standardowe klucze są również nazywane kluczami odtwarzalnymi, ponieważ można je bezpośrednio i łatwo odtworzyć ze szkicu, to znaczy z prostej prezentacji modelu klucza. Powielanie może być wykonane przez dowolnego ślusarza i nie wymaga specjalnych maszyn.

klucz-hakowy

Klucze odwracalne

W przeciwieństwie do większości kluczy, w których klucz można wprowadzać tylko w jednej pozycji, odwracalny klucz umożliwia wprowadzanie klucza w obu kierunkach. Innymi słowy, wkładanie do zamka może odbywać się z obu stron.

klucz-piórowy

Klucze piórowe

Składa się z okrągłego trzonu, którego koniec składa się z jednego lub dwóch piór o różnych rowkach (prawy lub lewy) i wyciętych na różnych wysokościach.

klucz-hakowy

Klucz bezpieczny prosty (L)

Nazywany również Kluczem L (ze względu na ich kształt) lub kluczem eve (z rowkami), jest to klucz ze śrubą wyposażoną w jeden lub więcej rowków, ale bez rowków na piórze.

Uwaga:

Można na przykład wybrać wkładkę z kluczem w ujednoliceniu, który pozwoli ci użyć tylko jednego klucza do otwarcia wszystkich drzwi (zobacz naszą kartę produktu, aby dowiedzieć się wszystkiego o kluczu ujednoliconym)

7. TYPY ZABEZPIECZEŃ WKŁADKI ZAMKA

Cylinder jest ważną częścią twojego zamka. Wybór cylindra określi poziom ochrony instalacji. W szczególności przyjrzymy się rodzajowi ochrony zapewnianej przez cylinder: Ochrona cylindra przed wyrwaniem, wierceniem, łamaniem, użyciem wytrychu, uderzaniem lub pękaniem (zobacz naszą wskazówkę dotyczącą cylindrów i rodzaje zabezpieczeń)

8. RODZAJ ZAPADKI

zapadka-półobrotowa

ZAPADKA PÓŁOBROTOWA

W większości przypadków jest odwracalna, jest ustawiana zgodnie z kierunkiem otwierania drzwi

rolka

ROLKA

Do drzwi opadających - Rygiel zajmuje swoje miejsce w obudowie zaczepu ramy, niezależnie od kierunku otwierania

zamek-hakowy

HAK

Do bram, drzwi i przesuwnych okien na zewnątrz. W przypadku drzwi wewnętrznych mówimy o zamku z występem (wewnętrzne drzwi przesuwne).

9. WYKOŃCZENIE

Wykończenie standardowe lub antykorozyjne

Podczas gdy standardowe wykończenie jest wystarczające dla drzwi pośrednich od wewnątrz domu, ważne jest, aby wybrać wykończenie antykorozyjne przy instalacji zamka drzwi wejściowych lub na zewnątrz.

Płyta-czołowa-kwadratowa-lub-zaokrąglona

Płyta czołowa kwadratowa lub okrągła

Zanim pójdziesz kupić nowy zamek wpuszczany, sprawdź kształt zakończenia płyty czołowej, aby upewnić się, że wybierasz właściwy model - to zaoszczędzi Ci wycieczki do sklepu lub konieczności cięcia w krawędzi drzwi.

wykończenie-kolor

Kolory

Tradycyjnie występują 4 kolory: srebrny metalik, biały, czarny i brązowy (każdy producent ma zwykle odcień brązu, mniej lub bardziej ciemny, mniej lub bardziej złoty).

10. INFORMACJE PRAKTYCZNE

ograniczenia-drzwi-rama-zamek

W zależności od rodzaju drzwi montaż zamka podlega różnym ograniczeniom:

Drzwi drewniane są używane zarówno dla zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych ze standardowymi śladami, aby pomieścić skrzynkę zamka.PVC lub Alu drzwi mają profil ( ramę) ze stopą, która jest często płytsza i skrzynka zamka jest zwykle mniej szeroka. Drzwi z PCV lub Alu są stosowane wyłącznie na zewnątrz (lub czasami jako drzwi serwisowe) i coraz częściej są oferowane z zamkami wielopunktowymi).
Drzwi metalowe są zazwyczaj węższe. Zamki z węższą stopką są specjalnie zaprojektowane do tego typu drzwi.

Uwaga: Jakość drzwi: Zaleca się montaż zamka wpuszczanego na drzwiach, które są wystarczająco solidne i grube. Zamek wpuszczany może osłabić drzwi, jeśli są one zbyt cienkie lub nie są dostosowane (drzwi drążone…). W każdym razie, jeśli Twój 3-punktowy zamek A2P zniechęci włamywacza do zaatakowania Twojego zamka, może on spróbować przejść bezpośrednio przez panel w drzwiach lub wywrzeć nacisk na gongi w drzwiach łomem tak, że drewno drzwi i ościeżnicy rozleci się na drzazgi, zwłaszcza jeśli Twój dom jest odizolowany i hałas nie może zaalarmować sąsiadów.

zamek-wpuszczany-elektryczny

Zamek wpuszczany i elektrozaczepy

Zamki elektryczne służą do zdalnego otwierania drzwi. Aby przekształcić dotychczasowy zamek w zamek elektryczny, należy po prostu wymienić blachę zaczepową zamka na blachę z elektrozaczepem: drzwi są wtedy otwierane zdalnie przez naciśnięcie przycisku.